Žiaci piateho a šiesteho ročníka boli na Mikuláša v kine, kde si pozreli pekný film. Po jeho skončení ich navyše prekvapilo nádherné zimné počasie. Vonku začalo snežiť a počasie nám tak vytvorilo čarovnú zimnú scenériu. Deti sa okamžite pustili do guľovačky. Bolo to krásne prekvapenie, ktoré im vyčarilo úsmev na tvári.
Na Mikuláša do Viedne
V piatok, 6.12. sa žiaci 7.ročníka a nemčinári 9.ročníka zúčastnili výletu do Viedne.
Navštívili Prírodovedné múzeum, kde strávili príjemnú hodinu.
Následne sa presunuli na vianočné trhy, kde objavovali chute Viedenských vianočných dobrôt a darčeky pre najbližších. Všetci si to spoločne poriadne užili 🙂
1
Čo nové u prvákov?
Od septembra 2024 vzdelávame našich prváčikov podľa novej kurikulárnej reformy, ktorej súčasťou je aj nový Štátny vzdelávací program. Nové kurikulum sa zameriava na naplnenie potrieb vzdelávania pre 21. storočie. Všetky základné školy začnú, počnúc prvým ročníkom prvého cyklu, povinne učiť podľa nového ŠVP od školského roku 2026/2027. Z toho dôvodu sme sa už v tomto školskom roku prihlásili do postupného zavádzania novej kurikulárnej reformy.
25Postupne sme do vzdelávacieho procesu implementovali ranné kruhy, blokové vyučovanie, novú filozofiu vyučovania založenú na podporujúcom a rozvíjajúcom soft skills vyučovaní. Zavedené zmeny priniesli výhody v tom, že deti sa v septembri veľmi rýchlo spoznali prostredníctvom ranných kruhov. Pozitívne vnímame aj organizáciu žiackych lavíc do skupín. Žiaci tak tvoria v triede pracovné tímy, v ktorých sa vzájomne podporujú, pomáhajú si v rámci skupiny aj triedy. Pozorujeme zlepšenie výkonov žiakov. Blokové vyučovanie nám umožňuje prepájanie predmetov, tým rozvíjame žiakov komplexnejšie, nezameriavame sa na jeden predmet. Po splnení úlohy nasleduje sebahodnotenie a vzájomné hodnotenie žiakov. Učia sa z chýb. Naši prváci pracujú so záujmom a nadšením, častokrát sa čudujú, že už idú obedovať.
Zo začiatku sme sa borili s časovým rozvrhnutím aktivít, metód a foriem práce v bloku. Zmeny si vyžadujú náročnejšiu prípravu na vyučovanie. S pani učiteľkami prvých ročníkov sa spoločne zúčastňujeme rôznych vzdelávaní, ktoré organizuje RCPU a NIVAM. Spoločne plánujeme aktivity, diskutujeme o tom, čo sa nám podarilo – nepodarilo.
V našej náročnej práci nám veľmi pomáha úžasná vzájomná spolupráca všetkých pani učiteliek v rámci prvého ročníka a podpora vedenia školy. Naším hlavným cieľom je rozvíjať žiakov všestranne, aby sa vedeli uplatniť v každodennom osobnom aj spoločenskom živote a aby do školy chodili s radosťou.
Mgr. E. Januszoneková, tr. uč. 1.B
Vianočný jarmok
Mikuláš, čo mi dáš ?
Mikulášku, dobrý strýčku modlím sa ti modlitbičku,zlož tú svoju plnú tašku, daj nám z darov tvojich trošku,či koláča makového, či koníka medového.Vedˇ ty svätý Mikuláš, veľa dobrých darov máš.
Päť deviatakov pripravili s pánom učiteľom Soboličom pre deti 1.stupňa dnes veľmi milé veselé mikulášske prekvapenie. Navštívili všetky dobré deti a odovzdali im sladký medovníček. Ďakujeme
A hneď po obede sme si vybehli na školský dvor, lebo nám Mikuláš doprial trochu sniežika a tak, sme sa vybláznili. Po stavaní snehuliakov, hádzaní snehovou guľou na cieľ a do diaľky prišiel štvrtácky Mikuláš. Deti zo 4.B si pripravili krátky program, my sme im zaspievali pesničku o Mikulášovi. Potom sme s deťmi v skupinkách maľovali Mikulášsku čižmu a sviečku ktoré použijeme ako dekoráciu na dvere. Boli to veľmi milé stretnutia.
ĎAKUJEME PANI VYCHOVÁVATEĽKE ZUZKE LILOVEJ A VŠETKÝM DEŤOM ZO 4.B, KTORÉ NÁS PRIŠLI ZABAVIŤ, POBAVIŤ A POSTRAŠIŤ. Alena Bednárová, VvŠKD
199
Rovesnícke učenie- aktivity podporného tímu
V rámci preventívnych aktivít, ktoré sa v novembri konali v triedach 7.A, 7.B a 7.C, sa vybraný žiak zapojil v rámci hodiny do novej formy vzdelávania – rovesníckeho učenia. Táto metóda umožňuje žiakom získavať vedomosti a zručnosti prostredníctvom učenia sa od svojich rovesníkov (spolužiakov alebo iných študentov v podobnom veku). Rovesnícke učenie podporuje aktívnu spoluprácu, výmenu informácií a vzájomnú podporu medzi žiakmi.
Medzi hlavné výhody tejto formy vzdelávania patrí zlepšenie vzťahov v kolektíve a budovanie tímového ducha, posilnenie sebavedomia, efektívnejšie učenie vďaka neformálnemu prístupu a lepšie pochopenie učiva prostredníctvom vysvetlenia jazykom rovesníkov. Tento prístup vytvára inkluzívne a podporujúce vzdelávacie prostredie, kde sa žiaci cítia motivovaní a aktívne zapojení do procesu učenia.
22Počas stretnutí so žiakmi siedmeho ročníka, ktoré viedli školské špeciálne pedagogičky (Mgr. Pilková a Mgr. Porubská), sa kládol dôraz na rozvoj tém ako emócie, empatia, akceptácia, komunikácia a spolupráca. Cieľom týchto stretnutí bolo posilniť vzťahy v kolektíve, rozvíjať emocionálnu inteligenciu, podporovať akceptáciu a toleranciu medzi žiakmi a napomáhať ich sebapoznaniu.
Stretnutia sa konali raz až dvakrát týždenne a prebiehali formou interaktívnych a zážitkových aktivít. Žiaci mali možnosť vyskúšať si, ako sa cítia ľudia s mentálnym postihnutím, aké náročné je pre žiaka s ADHD udržať pozornosť na vyučovaní. Po stretnutiach žiaci vedia, aký je rozdiel medzi EQ (emocionálnym kvocientom) a IQ (inteligenčným kvocientom).
Veríme, že si žiaci zo stretnutí odniesli nielen nové poznatky, ale aj väčšiu dávku empatie voči druhým ľuďom, zlepšené vzťahy so spolužiakmi a nezabudnuteľné zážitky z aktivít, ktoré hodnotili veľmi pozitívne:
- ,,Bolo to super....vyskúšali sme si proste ako sa cítia ľudia atď. Bolo to proste super“.
- ,,...takže som s tým spokojný, lebo je to zadarmo hodina a podarí sa nám spoznať veci o ktorých sa niečo nové naučíme...“.
- ,,Mne osobne sa tieto stretnutia veľmi páčia. Dokážu obohatiť deň. Niektorým sa neľúbia, no mne áno“.
- ,,Všetky hodiny boli fajn. Aktivity sú super, vždycky ma prekvapia a naučia niečo nové“.
- ,,Táto hodina bola veľmi poučná. Bolo zaujímavé vyskúšať si, ako sa cítia ľudia s rôznymi postihnutiami“.
- ,,Páči sa mi, že na hodinách vysvetľujeme napr. integráciu a ADHD“.
- ,,Páčili sa mi aktivity, oddýchla som si, ale zároveň aj zabavila“.
Mgr. Petronela Pilková, Mgr. Dominika Porubská
Všetkovedko
Dňa 26. novembra 2024 si zmerali svoje vedomosti žiaci 1. - 4. ročníka, ktorí bojovali o titul VŠETKOVEDKO alebo VŠETKOVEDKOV UČEŇ.
Súťaže sa zúčastnilo 120 žiakov našej školy.Vedomostnú súťaž si obľúbili nielen žiaci, ale aj učitelia a rodičia. Je špecifická svojim zameraním – nevyžaduje podrobné vedomosti z jedného izolovaného predmetu, ale prepojenie všetkého, s čím sa deti doteraz v škole alebo v rodine stretli a čo sa naučili. Deti získavajú nové skúsenosti dôležité pre ďalšie štúdium a aj pri rôzných dôležitých testovaniach.
Výsledky budú uverejnené na stránke VŠETKOVEDKO dňa 18.12.2024. Celé vyhodnotenie s diplomami a cenami bude koncom januára 2025.
Všetkým súťažiacim držíme palce. Mgr. Z. Koháryová
"Olympijský odznak všestrannosti"
Naši telocvikári sa dobrovoľne po druhýkrát zapojili do národného športového projektu "Olympijský odznak všestrannosti", ktorý organizuje Slovenský olympijský a športový výbor. Tento projekt je určený pre žiakov II. stupňa základných škôl a jeho cieľom je podporiť všestranný pohybový rozvoj detí.
V tomto školskom roku sa do projektu zapojilo 557 škôl z celého Slovenska. Aj my sme v priebehu októbra až novembra otestovali všetkých žiakov druhého stupňa v rôznych športových disciplínach. Testovanie prebiehalo na hodinách telesnej výchovy a zahŕňalo tieto disciplíny:
Skok do diaľky z miesta znožmo
Ľah-sed za 30 sekúnd
Vytrvalostný člnkový beh
Hod 2 kg plnou loptou vpred (medicinbalom)
Výdrž v zhybe nadhmatom
Člnkový beh 10x5mPo vykonaní a nahratí výsledkov sa testy spracovávajú a každý žiak, ktorý absolvoval všetky disciplíny, obdrží certifikát. Tento certifikát ukáže jeho výkon v porovnaní s výsledkami iných jeho rovesníkov na Slovensku. Porovnávanie výkonov sa vykonáva prostredníctvom percentilového systému. Percentil je ukazovateľ, ktorý zobrazuje, ako dobrý je výkon žiaka v porovnaní s ostatnými – napríklad percentil 80 znamená, že žiak má lepší výkon ako 80 % ostatných. Myslíme si, že práve toto je najzaujímavejší ukazovateľ toho, ako je na tom na tom fyzické zdravie detí.
Tento projekt nie je len o meraní fyzických schopností, ale aj o podpore všestranného pohybového rozvoja a motivácii žiakov k zlepšovaniu svojich športových výsledkov. Veríme, že žiaci získali nejaké nové skúsenosti a povzbudenie pre ďalšie zlepšovanie sa v rôznych športových disciplínach.
Klub APOLLO
Nábor do klubu APOLLO
Pozývame chlapcov a dievčatá vo veku do 10 rokov na ukážkové tréningy počas zimnej prípravy v telocvičniach na ZŠ Podzáhradnej. Baseball a softball si môžete prísť vyskúšať na bezplatné tréningy počas zimných mesiacov a to vždy v pondelok a vo štvrtok od 16,00 hod.
Martin Brunegraf, predseda VV, kontakt: +421 944 922 125, www.bkapollo.sk
Detská burza
V stredu 27.11. bude Detská výmenná burza v školskej jedálni. Začíname o 15:00 h.
Možno to poznáte. Máte doma množstvo hračiek a je vám ich ľúto vyhodiť. Dieťa sa s tým už možno nehrá a chcelo by niečo iné, nové. Prineste to na výmennú burzu hračiek, deti si môžu hračky medzi sebou vymeniť alebo za symbolickú cenu predávať. Hračka totiž nemusí byť nová, aby urobila radosť a splnila tak účel, za akým bola vyrobená. Vzbudiť v dieťati emóciu. A za každou hračkou môže byť nejaký príbeh.
Alebo keď máte deti, ktoré niečo vyrábajú – maľujú, kreslia, modelujú, šijú..., možno im niekto za to dá pár eur. Alebo niečo na výmenu. Nikdy neviete. A tých šikovných detí tu máme dosť.
10
Prevencia sociálno-patologických javov
Siedmaci a ôsmaci sa v uplynulých dňoch zúčastnili dvoch dôležitých besied, ktorých cieľom bolo zvýšiť ich povedomie o sociálno-patologických javoch a poskytnúť im nevyhnutné informácie na ochranu ich zdravia a bezpečia.
V pondelok 18. novembra sa žiaci ôsmeho ročníka stretli so špecialistkou z Okresného riaditeľstva Policajného zboru, ktorá ich oboznámila s nástrahami návykových látok. Prostredníctvom diskusie sa dozvedeli o rizikách spojených s návykovými látkami a ich negatívnych účinkoch na telo a psychiku. Špecialistka žiakom poskytla praktické rady, ako sa vyhnúť kontaktu s týmito látkami a čo robiť, ak sa s nimi stretnú.
V stredu 20. novembra sa žiaci siedmeho ročníka zúčastnili ďalšej besedy, ktorá bola zameraná na prevenciu šikany a kyberšikany. Diskusia sa sústredila na to, ako rozpoznať prejavy týchto javov, ako sa im vyhnúť a aké kroky podniknúť v prípade, že sa staneme ich obeťou. Preventistka žiakom poskytla cenné informácie o prevencii týchto problémov a poradenstvo, ako vyhľadať pomoc v prípade potreby.
Tieto besedy boli veľmi dôležité pre zvyšovanie povedomia našich žiakov o nebezpečenstvách, ktoré ich môžu ohroziť. Veríme, že získané vedomosti prispejú k ich bezpečnejšiemu správaniu a pomôžu im vyhnúť sa nebezpečným situáciám v budúcnosti.
Úspešný postup našich mladších žiakov
Naši mladší žiaci sa zúčastnili predkola v malom futbale a boli úspešní – podarilo sa im postúpiť. Hoci naša telocvikárka kvôli zdravotným dôvodom nemohla byť prítomná, vynikajúco ju zastúpila naša asistentka Stanka, ktorá sa podujala viesť tím. Týmto by sme jej chceli srdečne poďakovať za ochotu, energiu a športového ducha, ktorý do tejto úlohy vložila.
Ďakujeme všetkým žiakom za reprezentáciu a asistentke Stanke za výborné koučovanie – teda vedenie nášho tímu!
Na oslavnej fotke sa naši futbalisti rozhodli prezliecť si dresy naopak, aby bol vidno názov našej školy, čo bol originálny spôsob, ako ukázať svoju hrdosť na školu.
1
Správna cesta
V stredu 20.11. sa druháci, tretiaci a štvrtáci zúčastnili výchovného koncertu. Koncert sa venoval školským povinnostiam, výberu povolania, zdravej výžive a zdravej životospráve ( pohybu na čerstvom vzduchu a pravidelnému cvičeniu), negatívnym dôsledkom fajčenia, alkoholu a hraniu sa na počítači alebo telefónu. Ku každej téme nám zaspievali pesničku. Bol to veľmi poučný koncert, cítili sme sa veľmi príjemne. Ďakujeme Občianskemu združeniu MAJÁK za kvalitný, poučný, aktuálny a moderný koncept. Deti zo školského klubu zaujal tak, že si zaspevali ľudovú pieseň aj navyše. Ešte raz ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu v budúcnosti. Vych.Inge
Zážitková prednáška o kanisterapii
V triede 5.A sme zažili výnimočné vyučovanie. Žiadny stres zo skúšania či písomky, naopak hodina bola plná radosti, zábavy a poučenia. Navštívila nás kanisterapeutická dvojica, ktorá sa stará o úsmevy na tvárach detí aj dospelých – “Dogtor”. Prednáška bola zameraná na predstavenie kanisterapie, jedinečného spôsobu, ako môže pes pomôcť ľuďom pri fyzickej i psychickej terapii.
Dozvedeli sme sa, že kanisterapia zahŕňa rôzne aktivity, od rozvíjania jemnej motoriky cez pomoc ľuďom s postihnutím až po psychologickú podporu. Psí terapeuti nám predviedli svoje schopnosti – ukázali, ako vedia dávať dole rukavice (alebo ponožky), rozviazať šnúrky, podať rôzne predmety či dodržiavať povely, ako napríklad „nesmieš“ pri granulách. Nadchlo nás, ako poslušne vykonávali aj povely „sadni“, „ľahni“, „ostaň“ a dokonca sa vedeli kotúľať!
Deti si mohli psíky pohladiť a s nimi sa zahrať, čo mnohým prinieslo pocit uvoľnenia a pohody.
Takéto návštevy sú nielen príjemným spestrením školských dní, ale aj ukážkou toho, aký význam majú zvieratá v našom živote. Z triedy sme odchádzali obohatení o nové poznatky a pekný zážitok. Ďakujeme “Dogtorovi” a jeho majiteľom za nezabudnuteľné dopoludnie!
19
21.november - Svetový deň pozdravov
Autormi myšlienky Svetového dňa pozdravov boli bratia MacCormakoví, ktorí v roku 1973 počas arabsko izraelskej vojny hľadali spôsob ako zastaviť všetky vojny na svete. Vyslovili myšlienku, že v tento deň by každý mal pozdraviť aspoň 10 ľudí - pretože, keď ľudia budú spolu hovoriť, nebudú mať čas bojovať.
Aj žiaci z 2.C si tento deň pripomenuli pozdravom u prvákov.
V tento deň bolo ich úlohou pozdraviť aspoň 10 ľudí, pretože keď ľudia budú spolu hovoriť, nebudú mať čas bojovať. Raz možno keď si deti aj dospelí všade na svete povedia v tento deň „Ahoj“, nezostane na svete nikto, kto by si prial vojnu. To bude nádherný deň!
05.oddelenie ŠKD 2.A: Naši starkí
Do fotogalérie bol pridaný nový album 05.oddelenie ŠKD 2.A: Naši starkí.
Prišla jeseň a s ňou mesiac október – mesiac-úcty-k-starším.
Čas plynie ako rieka nášho života. Míňa sa deň za dňom, rok za rokom. Starnutie prichádza pomaly, nenápadne. Nedá sa tomu vyhnúť. Sem-tam vás niečo zabolí, objaví sa vráska, skôr či neskôr obelejú vlasy. Každý malý chlapec či dievča bude raz dedko – babka. Nezabúdajme, všetci raz budeme starí. „Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo sa mu zračí v oku, podľa slov, podľa vrások a bielych vlasov. Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi, hovorí jedna ľudová múdrosť.“ Ďakujeme všetkým starým rodičom za ich nekonečnú lásku, múdrosť a dobrotivasť.Vych.Anička
5
Imatrikulácie prvákov
Milou tradíciou v našom školskom klube je, že prváci svoj veľký deň neprežívajú len začiatkom septembra, ale rovnako slávnostný a významný je pre nich aj akt prijatia za „veľkých" žiakov, čiže imatrikulácia.
Všetci sme sa stretli 13.11.2024 v našej krásnej aule. Pozvanie prijala Mgr.Svetlana Stíthová a jej asistentka, pani riaditeľka Mgr. Gabriela Fajnorová, zástupkyne Mgr. Gabriela Bobovnická a Mgr. Vladka Ondrušová.
Aby mohli byť prváci pasovaní do cechu žiakov, museli splniť úlohy z matematiky, slovenského jazyka, hudonej a telesnej výchovy. Po skúškach prváci zložili slávnostný sľub a hneď po sľube pani vychovávateľky ich pasovali za žiakov našej školy. Keďže deti všetky úlohy splnili, boli odmenené sladkým darčekom a diplomom, ktorý im odovzdali pani učiteľky Aďka, Evka, Iwka a Niki a pani vychovávateľky Aďka, Betka, Deniska a Dáška.
Všetkým prvákom želáme veľa zdravia, úsmevov a úspechov v škole!
6
Exkurzia v Slovenskom národnom múzeu
Exkurzie sa zúčastnili triedy 7.A a 7.B s triednymi učiteľmi. Pozreli sme si staršie výstavy pod názvom „Zázrak prírody“, zostavené z mineralogickej, paleontologickej expozície a z expozícií zameraných na biodiverzitu na Zemi. Navštívili sme aj relatívne novú interaktívnu expozíciu „Človek v čase a priestore“, kde sa žiaci preniesli hlboko do histórie prostredníctvom digitálnych technológií, ale aj výstavných exponátov, ako napríklad klasických kostrových, ale aj mumifikovaných pozostatkov.
Aktivity podporného tímu
„Inkluzívne školy nie sú len miestami učenia, ale miestami, kde deti objavujú, že rozdiely medzi ľuďmi môžu byť obohatením, nie prekážkou.“ Dr. Thom Markham.
Tento citát nám pripomína, že skutočná inklúzia je viac než len prítomnosť všetkých detí v rovnakej triede. Ide o vzájomný rešpekt, porozumenie a učenie sa odlišných pohľadov. V inkluzívnom prostredí sa deti učia empatii, podpore a tomu, že rozdiely (či už fyzické, kultúrne alebo osobnostné) sú prínosom pre všetkých. Takéto školy pripravujú žiakov nielen na akademický úspech, ale aj na život v rozmanitom svete, kde spolupráca a porozumenie vedú k rastu a úspechu pre každého.
23Od začiatku tohto školského roka pôsobia na našej škole dve nové školské špeciálne pedagogičky, ktorých hlavnou náplňou práce je poskytovať odbornú podporu všetkým žiakom (nielen žiakom s poruchami učenia), a to prostredníctvom individuálnych aj skupinových intervencií. Svoju činnosť začali v triedach 7.A, 7.B a 7.C, kde realizujú skupinové stretnutia priamo v triednom prostredí. Počas stretnutí sa zameriavajú na rozvoj sociálnych a emocionálnych zručností žiakov, čím podporujú ich schopnosť spolupracovať, porozumieť vlastným i cudzím emóciám a vytvárať zdravé medziľudské vzťahy. Skupinové aktivity sú vedené zážitkovo a interaktívne. Ich realizácia prebieha počas výchovných predmetov, čo žiakom poskytuje priestor na rozvíjanie empatie, sebapoznania, efektívnej komunikácie a rešpektovania hraníc v rámci výchovnovzdelávacieho procesu. Tento prístup prispieva k pozitívnemu formovaniu triednej dynamiky a posilňuje inkluzívne prostredie pre všetkých žiakov.
Počas individuálnych stretnutí so žiakmi sa špeciálne pedagogičky zameriavajú na rozvoj kognitívnych funkcií, ako sú pamäť a pozornosť, stimuláciu medzimozgových spojení (prepájanie hemisfér) a na poskytovanie relaxačných aktivít, ktoré napomáhajú odbúravaniu stresu a podporujú koncentráciu. Tento komplexný prístup napomáha žiakom lepšie zvládať nároky školského prostredia a rozvíjať osobné i sociálne kompetencie.
Veríme, že žiaci budú aj naďalej využívať ponúkanú pomoc a že všetci spoločne vytvoríme bezpečné prostredie, v ktorom sa každý žiak bude cítiť prijatý, akceptovaný, rešpektovaný a pochopený.
Mgr. Petronela Pilková a Mgr. Dominika Porubská