Naša škola sa minulý školský rok zapojila do výzvy, ktorú vyhlásilo MPC, aby efektívnejšie realizovala inklúziu vo výchovno-vzdelávacom procese, a to utváraním vhodných podmienok pre vzdelávanie s dôrazom na uplatňovanie rovnakých prístupov ku vzdelaniu a zlepšovaniu školských výsledkov a kompetencií žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Napriek tomu, že na škole v tom čase pracovalo niekoľko odborných zamestnancov, nevyhnutným sa stala potreba vytvoriť ďalšie pracovné miesta, a to miesta asistentov učiteľa, ktorí sa stali neoddeliteľnou až nutnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. V rámci projektu sme preto zamestnali dve asistentky učiteľa na 100 % úväzok. Náš podporný tím tvorený školským psychológom, liečebným pedagógom a školským logopédom sa tak rozšíril, čo umožnilo vo väčšej miere sýtiť nielen vzdelávacie, ale aj sociálne, výchovné a emocionálne potreby našich žiakov.
Po viac než roku pôsobenia asistentiek učiteľa na škole môžeme konštatovať, že od prvého momentu, čo začali pôsobiť na našej škole, to bola veľká a neoceniteľná pomoc a podpora, pričom vďaka ich pôsobeniu sa skvalitnil aj výchovno-vzdelávací proces v prospech všetkých žiakov. Ich intervenčné pôsobenie umožnilo učiteľom venovať viac času a pozornosti nielen slaboprospievajúcim, ale tiež ostatným žiakom v triede. Čo je však najpodstatnejšie, žiaci, ktorým asistent učiteľa bol pridelený, začali byť v škole úspešnejší, snaživejší, mali väčší pocit bezpečia a istoty, pretože vedeli, že niekto za nimi stojí a ponúka im pomocnú ruku.
Hlavné činnosti asistentiek učiteľa na škole uvádzame v nasledujúcich bodoch:
- príprava na vyučovanie v spolupráci s učiteľom,
- priama činnosť týkajúca sa bezprostrednej práce so žiakmi so ŠVVP na vyučovaní (podľa potrieb samotného žiaka),
- tvorba vlastných pomôcok,
- snaha o čo najnázornejšie sprostredkovanie učiva žiakom so ŠVVP v súlade s individuálnymi vzdelávacími plánmi,
- preberanie úlohy učiteľa a práca s triedou v prípade, že pedagóg pracuje s dieťaťom s ŠVVP (vysvetľuje mu učivo),
- pomoc deťom aj v reálnych situáciách v škole (napr. počas prestávok, na školskom dvore, v jedálni),
- pravidelné konzultácie s učiteľmi i rodičmi,
- spolupráca so školským psychológom, špeciálnym pedagógom a logopédom zameraná aj na komplexné rozvíjanie žiakov po stránke osobnostnej, emocionálnej, kognitívnej, keďže časom sa medzi žiakom a asistentom vytvára určitý druh dôvery a psychickej podpory,
- utváranie podmienok nevyhnutných na prekonávanie najmä jazykových, sociálnych a zdravotných bariér pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu.
Najväčší prínos má však asistent učiteľa pre samotného žiaka, s ktorým pracuje. Jeho prítomnosť na vzdelávacom procese zlepšuje fungovanie žiakov so ŠVVP v týchto oblastiach:
- zlepšuje sa motivácia žiakov, pretože vidia, že na svoje ťažkosti nie sú sami,
- aktívnejšie sa zapájajú do vyučovania, pretože vďaka prítomnosti asistenta si viac veria,
- sú komunikatívnejší,
- napredujú v získavaní poznatkov, pretože zo strany asistenta je im venovaná dostatočná pozornosť,
- zlepšuje sa celkové prežívanie, žiaci majú väčšiu chuť chodiť do školy.
Na našej škole sa neustále zvyšuje počet žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a tento zvyšujúci sa trend kladie čoraz vyššie a vyššie nároky na prácu učiteľov. Našou najväčšou túžbou je poskytovať našim žiakom čo najkvalitnejšie vzdelávanie s prihliadaním na všetky ich špecifiká, k čomu vo výraznej miere napomáha asistent učiteľa.
Na záver nám nedá nespomenúť jeden krásny a pravdivý výrok našej žiačky, ktorý má tú najväčšiu výpovednú hodnotu: „Pani asistentka mi vrátila moje ruky, môj zrak a môj sluch, pretože robím, vidím a počujem to, čo som doteraz nerobila, nevidela a nepočula.“
Projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“ sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
PaedDr. Lucia Mošková, šk.psychológ
Riadiaci orgán: : www.ludskezdroje.gov.sk
Sprostredkovateľský orgán: www.minedu.sk
Prijímateľ Národného projektu: www.mpc-edu.sk