Naša škola je tento školský rok zapojená do projektu:
Názov projektu: Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“
Výzva – kód – OPLZ-PO1/2020/NP/1.1.1-03
Názov operačného programu: OP Ľudské zdroje
Názov prioritnej osi – Vzdelávanie
Názov investičnej priority – Zníženie a zabránenie predčasného skončenia školskej dochádzky a podporou prístupu ku kvalitnému predškolskému, základnému a stredoškolskému vzdelávaniu vrátane formálnych, neformálnych a bežných spôsobov vzdelávania za účelom opätovného začlenenia do vzdelávania a prípravy.
Špecifický cieľ: Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie žiakov.
Obdobie realizácie: 30. 06. 2020 – 31. 12. 2022
Problematika a charakteristika projektu:
Projekt je zameraný na utváranie vhodných podmienok pre vzdelávanie s dôrazom na uplatňovanie rovnakých prístupov ku vzdelaniu a zlepšovaniu školských výsledkov a kompetencií žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí sú najviac ohrození školským neúspechom.
Inkluzívne vzdelávanie je inovatívny prístup v oblasti vzdelávania, ktorý predovšetkým zdôrazňuje právo každého dieťaťa na kvalitné vzdelávanie. Jeho cieľom je vytvárať také prostredie, v ktorom je možné uspokojiť rôznorodé vzdelávacie potreby každého jedinca bez výnimky. To samozrejme nie je možné bez pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí sú neoddeliteľnou až nutnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Podieľajú sa na podpore žiakov so špecifickými potrebami a prostredníctvom ich plnohodnotnej účasti na vzdelávaní zvyšujú ich úspešnosť a predchádzajú ich dištancovaniu od vzdelania.
Cieľom tohto projektu je vytvorenie takého školského prostredia, v ktorom je možné uspokojiť rôznorodé vzdelávacie potreby každého dieťaťa, vrátane detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Preto sme náš odborný tím tvorený školským psychológom, liečebným pedagógom a školským logopédom vďaka projektu rozšírili o asistentov učiteľa, ktorí svojou priamou činnosťou na vyučovaní pomáhajú sýtiť nielen vzdelávacie, ale aj sociálne, výchovné a emocionálne potreby našich žiakov. Vzájomná spolupráca a pomoc všetkých zložiek výchovy a vzdelávania podporuje komplexné rozvíjanie žiakov po stránke osobnostnej, emocionálnej, kognitívnej. Navyše prítomnosť asistentov učiteľa na vyučovaní vedie k tomu, že medzi žiakom a asistentom sa vytvára určitý vzťah dôvery a psychickej podpory, čo zvyšuje motiváciu žiakov k učeniu, dôveru vo vlastné sily a schopnosti, zlepšuje komunikáciu ako aj celkové prežívanie a vnímanie a v konečnom dôsledku zvyšuje chuť učiť sa a chodiť do školy.
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Viac informácií o projektových podporách ESF nájdete na www.esf.gov.sk; www.upsvr.gov.sk
alebo www.minedu.sk
PaedDr. Lucia Mošková, školská psychologička