V rámci preventívnych aktivít, ktoré sa v novembri konali v triedach 7.A, 7.B a 7.C, sa vybraný žiak zapojil v rámci hodiny do novej formy vzdelávania – rovesníckeho učenia. Táto metóda umožňuje žiakom získavať vedomosti a zručnosti prostredníctvom učenia sa od svojich rovesníkov (spolužiakov alebo iných študentov v podobnom veku). Rovesnícke učenie podporuje aktívnu spoluprácu, výmenu informácií a vzájomnú podporu medzi žiakmi.
Medzi hlavné výhody tejto formy vzdelávania patrí zlepšenie vzťahov v kolektíve a budovanie tímového ducha, posilnenie sebavedomia, efektívnejšie učenie vďaka neformálnemu prístupu a lepšie pochopenie učiva prostredníctvom vysvetlenia jazykom rovesníkov. Tento prístup vytvára inkluzívne a podporujúce vzdelávacie prostredie, kde sa žiaci cítia motivovaní a aktívne zapojení do procesu učenia.
Počas stretnutí so žiakmi siedmeho ročníka, ktoré viedli školské špeciálne pedagogičky (Mgr. Pilková a Mgr. Porubská), sa kládol dôraz na rozvoj tém ako emócie, empatia, akceptácia, komunikácia a spolupráca. Cieľom týchto stretnutí bolo posilniť vzťahy v kolektíve, rozvíjať emocionálnu inteligenciu, podporovať akceptáciu a toleranciu medzi žiakmi a napomáhať ich sebapoznaniu.
Stretnutia sa konali raz až dvakrát týždenne a prebiehali formou interaktívnych a zážitkových aktivít. Žiaci mali možnosť vyskúšať si, ako sa cítia ľudia s mentálnym postihnutím, aké náročné je pre žiaka s ADHD udržať pozornosť na vyučovaní. Po stretnutiach žiaci vedia, aký je rozdiel medzi EQ (emocionálnym kvocientom) a IQ (inteligenčným kvocientom).
Veríme, že si žiaci zo stretnutí odniesli nielen nové poznatky, ale aj väčšiu dávku empatie voči druhým ľuďom, zlepšené vzťahy so spolužiakmi a nezabudnuteľné zážitky z aktivít, ktoré hodnotili veľmi pozitívne:
- ,,Bolo to super....vyskúšali sme si proste ako sa cítia ľudia atď. Bolo to proste super“.
- ,,...takže som s tým spokojný, lebo je to zadarmo hodina a podarí sa nám spoznať veci o ktorých sa niečo nové naučíme...“.
- ,,Mne osobne sa tieto stretnutia veľmi páčia. Dokážu obohatiť deň. Niektorým sa neľúbia, no mne áno“.
- ,,Všetky hodiny boli fajn. Aktivity sú super, vždycky ma prekvapia a naučia niečo nové“.
- ,,Táto hodina bola veľmi poučná. Bolo zaujímavé vyskúšať si, ako sa cítia ľudia s rôznymi postihnutiami“.
- ,,Páči sa mi, že na hodinách vysvetľujeme napr. integráciu a ADHD“.
- ,,Páčili sa mi aktivity, oddýchla som si, ale zároveň aj zabavila“.
Mgr. Petronela Pilková, Mgr. Dominika Porubská